Další z vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. V poslední době se zjišťuje, že má veliký vliv na výkony sportovců a je nepostradatelnou složkou výživy. Vitamín D je pak vlastně souhrnné pojmenování steroidních hormonálních prekurzorů – kalciferolů.
Společně s parathormonem se stará o regulaci vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá při vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu, je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Užívá se i při hojení zlomenin. Má ochranný vliv na kardiovaskulární systém, příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi a dokáže bojovat i s nádorovým bujením.
Vitamín se na rozdíl od většiny ostatních vitamínů vytváří v těle. Děje se tak díky působení ultrafialového záření ze slunečního svitu – lidský organismus je schopen z něj získat až 80% potřebné denní dávky vitamínu D.
DDD se uvádí jako 5 – 10 µg/den.
Nedostatkem jsou nejvíce ohroženi hlavně kojenci a malé děti – u nich hrozí rachitida (tedy křivice), tedy špatná mineralizace kostí, kvůli které dochází k různým deformacím kostí. V dospělosti může dojít ke vzniku osteoporózy (řídnutí kostí) nebo osteomalacie (měknutí kostí). U sportovců dochází ke zhoršení svalové síly.
Nadbytek může nastat pouze orálním příjmem. Dochází k hyperkalcémii, nadměrnému množství vápníku v krvi a měkkých tkáních, kde se pak usazuje (například v srdci či ledvinách).
Nejlepším zdrojem vitamínu D je rozhodně sluneční záření. Z pokrmů by se pak jednalo například o olej z tresčích jater, lososa, sardinky, ústřice, krevety – obecně tučné mořské plody. Nachází se i ve vaječném žloutku, některých houbách, másle, margarínech, mléku a mléčných výrobcích.
Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.