Vitamín K patří do skupiny lipofilních vitamínů – tedy těch, které jsou rozpustné v tucích. Existuje ve třech formách. K1, fylochinon, se nachází především v rostlinách. K2, menachinon, je produkován bakteriemi v tenkém střevě. Poslední, K3, menadion, se vyrábí synteticky.
Vitamín K je nezbytný především pro správnou činnost jater. Důležitý je i pro funkční srážlivost krve, je také jakousi prevencí před krvácením z nosu, nadměrnému menstruačnímu krvácení, trombóze či vnitřním krvácením (je například doporučováno jej užívat před operacemi, aby se zabránilo případným komplikacím a pooperačnímu krvácení). Dále se účastní na biosyntéze bílkovin, podporuje srdeční funkce, ledviny a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá vstřebávat vápník (Ca) a společně s ním se podílí na kalcifikaci kostí, zamezuje jejich řídnutí a ovlivňuje jejich správný vývoj.
Nedostatek je velmi vzácný. Problémy mohou mít kojenci, jež nemají dostatečně kvalitní střevní mikroflóru, nebo lidé, kteří často trpí střevními onemocněními. Ani předávkování není nikterak častou záležitostí – nebezpečí se může objevit pouze u lidí s poruchou srážlivosti krve. Mezi projevy patří pocení, horečka, nechutenství nebo střídavé návaly tepla a zimy.
Doporučená denní dávka (DDD) se udává zhruba jako 1µg na kilogram tělesné váhy.
Tento vitamín nalezneme především v syrové zelené listové zelenině (kapustě, špenátu, listovém salát), petrželi, řeřiše, květáku, zelí, játrech, mase (hovězí a vepřové), bramborech či vejcích.
Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.