- Pearl, R. L., Puhl, R. M., Lessard, L. M., Himmelstein, M. S., & Foster, G. D. (2021). Prevalence and correlates of weight bias internalization in weight management: A multinational study. SSM – population health, 13, 100755. https://doi.org/10.1016/j.ssmph.2021.100755
- Field, A. E., Cheung, L., Wolf, A. M., Herzog, D. B., Gortmaker, S. L., & Colditz, G. A. (1999). Exposure to the mass media and weight concerns among girls. Pediatrics, 103(3), E36. https://doi.org/10.1542/peds.103.3.e36
- McGuire, F. H., Goldbach, J. T., Senese, J. G., Cabrera, J. R., Schrager, S. M., & Duncan, A. E. (2023). Longitudinal association of homonegative school climate with body dysmorphic disorder among cisgender sexual minority adolescents: Testing mediation through proximal minority stressors. Body image, 45, 86–93. https://doi.org/10.1016/j.bodyim.2023.02.007
Venku se nám otepluje, léto je za dveřmi. Ačkoliv slunce, moře a písek mnohým z nás přináší radost, tohle období může pro někoho být úzkostné, jelikož mají strach, jak budou vypadat u vody.
To můžeme připsat všem těm článkům o tom, jak se dostat do formy na léto a jak zhubnout do plavek. Jenže to je prostě nesmysl. Tohle je důvod proč.
Co vůbec je „forma do plavek“ a proč to může být nebezpečné?
Všichni jsme slyšeli frázi „forma do plavek“ nebo „hubnutí do plavek“, ale co to vůbec znamená? Je to v podstatě idea, že se musíte dostat „do formy“, než budete moct vkročit na pláž nebo koupaliště, což je samozřejmě směšné a nebezpečné z mnoha důvodů.
Ačkoliv není nic špatného na tom, chtít být fit a zdravější, problém nastává, když věříme tomu, že některá těla patří na pláž a jiná ne – a že svoje tělo musíte připravit na to, aby zapadalo do těchto ideálů.
Naneštěstí je tato idea zakořeněná skrz celou společnost. Studie z roku 2021 odhalila, že 58% dospělých v UK si prožila nějakou formu stigmatu kolem váhy. 1
Média pomohla ve tvorbě nezdravých ideálů, co se těl týče. Jiná studie odhalila, že 69% dotázaných přiznala, že fotky v časopisech ovlivnily jejich představu o „ideální“ váze, a 47% vyjádřilo touhu zhubnout poté, co fotky viděli. 2
Sociální sítě také přispěly k nerealistickým očekáváním ohledně těla, obzvlášť mezi mladými lidmi. Nedávná studie ukázala, že 53% mladých dospělých věřilo, že nebyli dostatečně hubení nebo se báli, že přiberou, a vykazovali klinické symptomy tělesné dysmorfie. 3
Tyto studie ukázaly, že fráze jako „hubnutí do plavek“ můžou mít škodlivý efekt na dospělé a mladé dospělé lidi, a proto je důležité podporovat zdravé ideály a respektovat těla všech tvarů a velikostí.
Těla nejsou „dobrá“ nebo „špatná“
Naneštěstí, společnost nás nutí vidět těla jako buď „dobrá“ nebo „špatná“. Menší, hubenější těla se často označují jako „dobrá“, zatímco objemnější jako „špatná“.
Spoustu let na nás tyto nezdravé ideály koukaly z novin, časopisů a televize – a sociální sítě to pravděpodobně ještě zhoršily.
Tohle škatulkování možná nezní jako tak vážný problém, ale může mít značný dopad na sebevědomí. Lidé, kteří se ženou za „dobrým“ ideálem mohou pociťovat, že musí sáhnout po extrémních prostředcích, aby daného těla dosáhli, zatímco lidé, kteří takové tělo mají, se mohou cítit pod extrémním tlakem si ho udržet.
Prvním krokem k tomu, abychom se cítili pohodlně ve své kůži, je zapomenout na tyhle škatulky. Není to jednoduché, ale musíme to udělat pro své zdraví a štěstí. Na ničem jiném nezáleží.
Jak udržitelná „forma do plavek“ vůbec je?
Od čajů na hubnutí po „tuk spalující“ legíny, metody na získání formy do plavek obvykle sestávají z rychlých a drastických změn, které nefungují trvale.
Tyhle procesy jako extrémní diety nebo extrémní workouty nejenže málokdy fungují, ale mohou navíc způsobit trvalé poškození. Jojo efekt může vést k vážnějším zdravotním problémům.
Soustřeďte se méně na „hubnutí do plavek“. Není nic špatného na tom chtít být víc fit nebo zhubnout, ale je nezbytné, abyste to dělali bezpečně a ze správných důvodů.
Výsledky, které trvají – pokud chcete hubnout – chtějí čas, odhodlání a konzistentnost. Každý zodpovědný trenér vám řekne totéž – hubnout 0,5 – 1 kg za týden je zdravý, udržitelný přístup.
Co když chcete být víc fit?
Pokud chcete být víc fit, zhubnout nebo prostě žít zdravěji, musíte se na to dívat jako na dlouhodobý proces, který chce čas, odhodlání a konzistentnost.
Je nezbytné udělat opravdové změny v životním stylu, ale i malé změny mohou časem vést k velkému progresu. Snažte se porozumět vaším energetickým potřebám a vytvořte si dobrý tréninkový a výživový plán, který můžete reálně následovat.
Nastavte si dlouhodobé udržitelné cíle, díky čemuž si budete moci vybudovat zdravější vztah s vaším tělem, aniž byste se museli vdávat všeho, co máte rádi.
Jak si najít jiný cíl
Často spojujeme svou hodnotu a štěstí s naším vzhledem, ale je nezbytné chtít víc než jen dobře vypadat. Bez hledu na velikost a tvar vašeho těla, je schopné tolika věcí – tak se soustřeďte i na jiné věci než na to, jak vypadá.
Zeptejte se sami sebe, jestli jsou nějaké sporty, které se vždycky chtěli vyzkoušet, dovednosti, které jste se chtěli naučit, nebo osobní rekordy, které jste chtěli pokořit, a dejte si něco z toho za cíl. Soustředění se na to, něčeho dosáhnout, vám přinese větší radost než změna vzhledu.
Co si z článku odnést
Je škoda, že žijeme ve světě, který má tak úzkou škálu standardů, co se týče atraktivity. Kvůli tomu se většina lidí, kteří dané ideály nesplňují, cítí nešťastní ve svých vlastních tělech, a může to mít značný dopad na jejich mentální zdraví a sebevědomí.
Boj s těmito standardy může být těžký, ale je důležité to zkusit. Měli bychom být schopní jít na pláž a užít si to, aniž bychom se museli strachovat, co si o nás ostatní myslí. Každé tělo se hodí do plavek, nenechte nikoho přesvědčit vás o opaku.
Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.