Jsou pro nás mražené ovoce a zelenina stále dobré?

Někdy je v supermarketu těžké sehnat dobré čerstvé ovoce, jindy je tam ho plno včetně exotických druhů. Mražené ovoce a zelenina je ale skvělým způsobem, jak si zajistit neustálou zásobu ovoce a zeleniny. Jsou pro nás ale stejně tak dobré jako čerstvé?
Živiny
To první, co nás při srovnání čerstvých a mražených potravin napadne, je to otázka „jsou mražené ovoce a zelenina stejně výživné jako čerstvé?“ Jednoduše řečeno, ano.
Ovoce a zelenina se typicky sklízí a zamrazuje v době, kdy jsou nejvíc zralé, a tudíž mají nejvíce živin. Víme, že čím déle čerstvé ovoce a zeleninu skladujeme, tím nižší obsah mikronutrientů mají, ale platí to i u mražené varianty? 1
Vitamín C
Některá data ukazují, že obsah vitamínu C u různých druhů ovoce a zeleniny, včetně jahod a zelených fazolí, zůstává relativně stabilní během prvních 90 dnů skladování. 2 Naproti tomu u čerstvých potravin se obsah kyseliny askorbové rapidně snižuje a obsah vitamínu C tak není zachován. Jiná data ukazují, že abyste dosáhli nejvyššího možného obsahu vitamínu C u mražených potravin, je nejlepší je zkonzumovat během jednoho měsíce od nákupu. 3 Což je stále docela dost času.
Vitamín B2
Obsah vitamínu B2 (neboli riboflavinu) zůstává stabilní během prvních 10 dnů od zamrazení. 2 U určitých druhy ovoce a zeleniny může dojít k poklesu obsahu vitamínu B2 po deseti dnech od zamrazení kvůli oxidaci, to platí například pro hrášek, chřest a špenát, nicméně většina druhů tuhle mikroživinu zachovává dobře.
Alfa-tokoferol
Mražené potraviny mají ještě lepší kapacitu alfa-tokoferolu, typu vitamínu E. 2 Co se týče alfa-tokoferolu, jeho hladina je poměrně stabilní jak u čerstvých, tak u mražených druhů, nicméně po zmražení se zvyšuje kapacita možného nárůstu obsahu této mikroživiny, ačkoliv u čerstvého ovoce a zeleniny je možná spíše jeho ztráta.
Beta-karoten
Na rozdíl od zmiňovaných mikroživin, obsah antioxidantu beta-karotenu se po zmražení rapidně snižuje. 2 Množství tohoto vitamínu se snižuje i u čerstvého ovoce a zeleniny, ale ne v takové míře. Některá data však ukazují, že rozdíl mezi čerstvým a mraženým ovocem a zeleninou je minimální. 4
Když si to shrneme, když ovoce a zeleninu budete mít zmrazené více než rok, pravděpodobně se sníží dostupnost jejich mikroživin. 5 Ideálně se je snažte zkonzumovat do měsíce, ale když je budete mít v mrazáku déle, neublíží vám to.

Metoda mražení
Pokud si ovoce a zeleninu chcete zamrazit sami, jednoduše si ji připravte podle potřeby, dejte do sáčku a zamrazte. Není třeba přidávat žádný cukr, žádnou sůl ani nic jiného.
V dnešní době se metoda mražení potravin zlepšila natolik, že už není potřeba přidávat chemikálie, aby se zachovala charakteristika potraviny, ať už estetická, tak nutriční.
Některé potraviny se mohou zamrazovat s přidaným cukrem, proto je vždy dobré přečíst si etiketu. Tato metoda může sice pomoci potravinu zakonzervovat, avšak navýší celkový obsah cukru.
Nicméně většina mraženého ovoce a zeleniny se na okamžik vkládá do vroucí vody nebo páry před zmrazením, což je proces, který pomáhá zachovat nutrienty v jídle.
Konzumace
Hlavní benefit, který nabízí mražené ovoce a zelenina, je to, že je to cenově výhodnější a déle vydrží.
Komu by se nelíbilo kupovat jídlo, aniž by ho musel co nejdřív sníst?
Nejenže mražené ovoce a zelenina vydrží déle, ale navíc se zdá, že ti, kteří jedí více mraženého ovoce a zeleniny než čerstvého, konzumují celkově více ovoce a zeleniny než ti, kteří jedí jenom čerstvé. 6
Ti, kteří konzumují mražené ovoce a zeleninu, mají průměrně nižší body mass index, jelikož ovoce a zelenina obsahují hodně vlákniny, což vás zasytí na delší dobu, a vy si tak třeba nebudete muset přidat další kousek dortu.
Strava těch, kteří mražené ovoce a zeleninu konzumují, také bývá typicky bohatší na vlákninu, vitamín D, vápník a draslík, zatímco příjem sodíku je nižší.
Co si z článku odnést
Abyste zajistili, že z mraženého ovoce a zeleniny dostáváte maximum nutrientů, je nejlepší je sníst do jednoho měsíce.
Pokud nejste schopni zásoby do měsíce sníst, bude pro vás toto mražené ovoce a zelenina stále dobré, avšak možná se sníží obsah některých mikroživin.
To však můžeme říct i v případě, že čerstvé ovoce a zeleninu nesníte co nejdřív po zakoupení. Takže pokud nemáte po ruce čerstvé, mražené bude stejně tak dobré.

Evangeline se účastnila sportovních soutěží již od mládí. Jako kvalifikovaná RYA instruktorka jízdy na malých závodních lodích rozumí důležitosti správné výživy pro zvládnutí extrémních a vytrvalostních sportů, především díky její zkušenosti s týmy Velké Británie a vedením a trénováním prvního týmu její univerzity.
Ve svém volném čase miluje Evangeline běh - především maratony. O víkendech ji můžete najít u vodních sportů nebo při výšlapu do kopců. Její ideální večer je strávený HIIT tréninkem nebo dřepy v posilovně před tím, než si připraví nějaké pálivé jídlo s hromadou zeleniny - mňam!
Přečtěte si více o Evangelininých zážitcích zde.