Zpět na hlavní obsah
Trénink

Horské ultramaratony I

Horské ultramaratony I
Andrea Skolkova
Autor a expert6 let Ago
Zobrazit profil Andrea Skolkova

Co to jsou horské ultramaratony? 

Jak už samotný název napovídá, tak se jedná o běžecké závody v horském prostředí na vzdálenost delší než maraton (tedy více než 42km). Specifikou těchto závodů je, že se běhají v horském prostředí, což s sebou přináší překonávání velkého převýšení, které se pohybuje v řádu tisíců výškových metrů na závod (například závod na 67km v Krkonoších má převýšení přibližně 2500 metrů). Horské prostředí s sebou přináší samozřejmě také terénní cesty, jejichž povrh je rozmanitý, ale protože je drtivá část horského území v naší zemi pod určitým stupněm ochrany, tak je nemyslitelné pořádat závody mimo turistické (nebo jiné zpevněné) cesty, což je vypovídající pro ilustraci povrchu těchto běhů – cesty bývají na českých horských závodech většinou dobře schůdné a nevedou extrémně obtížným terénem. Dalším specifickým prvkem těchto závodů je doba jejich trvání, která pramení z jejich délky v kilometrech  která se pohybuje v řádu několika hodin u nejlepších závodníků. U běžné populace se časy pohybují až v řádu desítek hodin. Z tohoto důvodu se většina takovýchto závodů startuje v noci tak, aby závodníci doběhli ideálně ještě za světla následujícího dne. Nesmíme také zapomínat, že v horském prostředí hraje velmi významnou roli proměnlivé počasí a i když se to nezdá, tak i české hory mohou být nebezpečné, což je jedním z důvodů, proč se tyto závody běhají hlavně ve dvojicích, protože se počítá s tím, že když se stane jednomu z dvojice úraz, tak se o něj druhý postará a obstará mu pomoc. Horské prostředí ale přináší i obrovské pozitivum pro závodníky v podobě nádherné krajiny, díky které se při závodu rozhodně nebudete nudit a můžete se „kochat“. 

Pro koho jsou určené? 

Většina lidí si samozřejmě myslí, že jsou tyto závody určeny pouze pro běžce „z jiné planety“ kterým se svou výkonností běžný člověk nemůže přiblížit a proto by o absolvování takovéhoto závodu vůbec neměl uvažovat. Ale stačí pohled do výsledkových listin a uvidíme, že tyto závody absolvuje velmi velké procento lidí, jejichž tempo není jako „z jiné planety“. Tito účastníci po většinu trati neběží, ale svou rychlou chůzí se neustále probojovávají blíže k cíli a k běhu se uchylují pouze v jednodušších částech závodu, čímž efektivně šetří síly a závod si tak dokážou i užít. Zjišťujeme tak, že nemusíme být špičkový běžec a stejně se na takovémto závodě neztratíme. Samozřejmě je nesmysl, že by se do takovéhoto závodu měl pustit člověk, který celý den proleží před televizí, ale pokud se pravidelně hýbete, tak se o zdolání ultramaratonu můžete směle pokusit.  

Příklady závodů 

Jedním z nejznámějších závodů u nás je rozhodně Beskydská sedmička, která je též otevřeným mistrovstvím ČR v horském maratonu dvojic. Tento proslulý závod se koná pravidelně na přelomu srpna a září v Beskydech a svou délkou 95km s převýšením 5500m se právem řadí mezi nejtěžší závody u nás.  

Velmi populární sérií závodů u nás je seriál závodů Horské výzvy, který čítá 5 závodů rozprostřených do celé sezóny. Tato série střídá nejvyšší česká pohoří a je ideálním začátkem pro závodníky, kteří nemají s běháním v horách žádné zkušenosti, protože kromě kategorie long (se vzdáleností kolem 65km) jsou součástí také kratší závody half a short, na kterých si může začátečník ověřit, zda ho tento typ závodů zajímá a baví. Výhodou těchto kratších kategorií je také to, že se startuje za světla, což začátečníkům rozhodně pomůže. 

Existují u nás také závody, které nemají předem stanovenou cílovou vzdálenost, ale pouze čas, po který se závodníci snaží absolvovat co nejdelší vzdálenost. Klasickým případem je například 24 hodinovka na Lysé hoře, kdy závodníci běhají po dobu 24hodin co největší množství předem stanovených okruhů s délkou kolem 12km.  

Závěr 

Horské ultramaratony mohou být vhodným závodem i pro běžně sportující část populace, která se věnuje vytrvalostní pohybové aktivitě, protože se tyto závody často neběhají s cílem vyhrát, ale s cílem dokončit, k čemuž člověk nepotřebuje nejrychlejší čas a i tak si z tohoto typu závodů odnese nezapomenutelný zážitek a často překoná sám sebe a rozhodně posune své limity. Velkým plusem závodu je neopakovatelná krajina a nádherné výhledy.  

 
 
Andrea Skolkova
Autor a expert
Zobrazit profil Andrea Skolkova
Andrea Skolková je nejen nadšenou autorkou článků o tréninku, výživě a zdraví, ale také studentkou oboru biologie a tělesná výchova na univerzitě v Hradci Králové. V rámci studia se zabývá především funkčním tréninkem a s tím související anatomií a fyziologií člověka. Ráda se vzdělává i ve volném čase, takže je absolventkou spousty trenérských kurzů a seminářů. Je certifikovaným fitness instruktorem, instruktorem cvičení se závěsnými systémy a balančními pomůckami, TRX® trenérem, absolventem seminářů od KB5 a CoreTraining. Střípky z jejích tréninků a každodenního života naleznete na jejím Instagramu: https://www.instagram.com/andiesaurusss. Její vzpěračské výkony ze závodů si můžete prohlédnout na osobním profilu Powerlifter: https://www.powerlifter.cz/andrea‐skolkova‐u13762.aspx. Prostřednictvím článků ráda předává své zkušenosti z práce osobního kondičního trenéra. Práci ve fitness se věnuje přes pět let a mimo cvičení se snaží svým klientům pomáhat I se stravou a celkovou udržitelností zdravého životního stylu. Aktuálně pracuje v Pardubicích jako trenérka Funkčního Cvičení, OnRamp coach a osobní trenér. Andrea se věnuje Funkčnímu fitness a vzpírání. V obou disciplínách se účastní českých závodů. Okrajově se věnuje překážkovým běhům a občas vyzkouší nějaký triatlon. Mezi její největší úspěchy patří první místo na Hradeckém terénním triatlonu v srpnu 2016, šesté místo na Gladiator Race v říjnu 2017, druhé místo na Bestii Open v únoru 2018, třetí místo na Akademickém mistrovství ČR ve vzpírání v červnu 2018 a třetí místo na Bcross Challenge v srpnu 2018. Mimo to ve volném čase ráda běhá, plave, jezdí na kole a toulá se v přírodě. Kromě sportování ráda tráví volný čas s přáteli u kvalitního jídla či dobré kávy.
myprotein