Je běžnou domněnkou, že by ženy měly přestat cvičit hned, jak zjistí, že jsou těhotné, nebo vkročí do druhého trimestru. Pravdou je, že je lepší pro vás, vaše tělo i vaše dítě, když zůstanete aktivní během těhotenství.
Osobní trenérky Kay Johnson a Sim Farrington vědí, o čem mluví – Kay je v současné době očekává svého prvního potomka a Sim je také těhotná, obě navíc podstoupily pre a post-natální trénink – takže necháme na nich, aby nám to vysvětlily.
Každá žena a každé těhotenství jsou jiné, takže je důležité, aby vám fyzickou aktivitu schválil doktor nebo porodník.
https://www.youtube.com/watch?v=ltPw71LH5V0&feature=emb_logo
Jak vaše dítě roste, bude potřeba adaptovat váš trénink. Dobrým způsobem je přizpůsobit trénink každému trimestru těhotenství.
Trimestr 1
První tři měsíce jsou klíčové pro vývoj miminka. Je potřeba být opatrná na náhlé pohyby, takže bude dobré vyhnout se HIIT, angličákům a dalším formám vysoce intenzivního tréninku.
Navíc je v prvním trimestru běžným úkazem ranní nevolnost a pocity vyčerpání, které vás mohou provázet celé těhotenství. Je důležité, abyste naslouchaly svému tělu a nešly přes jeho hranice. Odpočinek je důležitý vždycky a o to víc, když jste těhotná.
Některé ženy říkají, že jim cvičení pomáhá zmírňovat symptomy, ale to nemusí platit pro všechny. Vyhněte se srovnávání se a soustřeďte se na to, co funguje vám.
Trimestr 2
Čas si sednout a popřemýšlet o tom, jak adaptovat tréninky. Snižte intenzitu tréninku – tohle není období, kdy byste se měly snažit pokořit osobní rekordy, ale čas soustředit se na středně těžké váhy. Asi už se vám to příčí poslouchat, ale naslouchejte svému tělu a prostě si užívejte aktivitu. Zvedejte lehčí váhy, a pokud máte obavy, proberte je s osobním trenérem, doktorem nebo porodní asistentkou.
A pamatujte si, pálíte více kalorií tím, že uvnitř vás roste miminko. Takže buďte na sebe hodné a snižte počet opakování a sérií. A prostě to berte zlehka. Měly byste cvičit, pokud vám přijde, že vám to pomáhá psychicky a fyzicky, ale nesnažte se pokořit svoje limity. To si nechte až po porodu.
A pohodlí je klíčové. Co máte na sobě, bude mít velký vliv na váš trénink. Vyhněte se tomu, aby vám bylo příliš velké horko, a příliš těsnému oblečení, a najděte si to správné těhotenské sportovní oblečení pro vás. Možná si vyberete i něco z našich kolekcí.
Jako vždy pijte během tréninku dostatek vody a dostatečně odpočívejte. A ještě jednou: naslouchejte svému tělu.
Trimestr 3Poslední tři měsíce těhotenství jsou obdobím, kdy se pravděpodobně budete cítit nejméně komfortně. V tomto období budete chtít navýšit své kalorie, zhruba okolo 400-500 kcal denně. To nezahrnuje kalorie spálené cvičením, takže se ujistěte, že doplníte energii.
V tomto období byste se měly spíše soustředit na pohyb jako takový, než na zvedání činek. Zpomalte trénink, soustřeďte se na cvičení s vlastní vahou a cviky na pánevní dno, abyste se připravily na porod. Některé ženy preferují pauzu od fitka a místo toho si dávají procházku na čerstvém vzduchu.
Co si z článku odnést
Neměly byste se cítit pod tlakem, abyste pokračovaly v tréninku i během těhotenství. Ale pokud jste nadšené do pohybu a chcete zůstat aktivní, není důvod, proč byste nemohly být a proč byste se musely připravit o pozitivní dopad, který to může mít na vás i vaše miminko. Vždy naslouchejte svému tělu a radám lékaře a soustřeďte se na to, co funguje pro vás.