Jste rádi v obraze, co se týče nejnovějšího výzkumu v oblasti zdraví a fitness? Tenhle článek vám s tím pomůže. Každý týden se díváme na nejnovější studie, které jsou relevantní pro váš každodenní život, a diskutujeme o tom, jestli stojí za to tyto poznatky zakomponovat do vašeho života.
Tento týden jsme se podívali na rady ohledně toho, zda v současné krizi cvičit, jak vyřešit bolest spodních zad, když pracujete z domu, a jestli nás vztahy podvědomě nutí shromažďovat a dělit se o jídlo.
Vědci radí, zda v současné situaci cvičit
Možná se bojíte, aby vás cvičení v současné době neoslabilo a nevystavilo vás vyššímu riziku onemocnění. Vědci z Bath University pro vás mají radu založenou na vědeckém výzkumu – a celkem se shoduje s tím, co si už možná myslíte. 1
Už dříve jsme poukázali na to, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že by vysoce intenzivní cvičení negativně ovlivňovalo zdraví imunitního systému. Nyní to vědci ještě více rozvedli a uvedli, že riziko onemocnění můžete primárně snížit tím, že budete limitovat kontakt s ostatními lidmi, kteří mohou být nemocní (takže social distancing).
Zároveň na nás apelují s tím, jak důležité je zůstat fit a aktivní v tomto období, jelikož to pomáhá zachovat celkové zdraví stejně tak jako pohodu a dobrý pocit. Také zdůraznili důležitost dostatečného spánku a správné výživy. To také většina z nás dělá jako součást starání se sám o sebe, takže to jedině dává smysl, no ne?
Pracujete z domu a už vás z toho bolí záda?
Jednou z věcí z vaší kanceláře, která vám teď chybí, je dost možná váš pracovní stůl a židle. Po týdnech kroucení se nad notebookem na gauči nebo na židli v kuchyni se možná cítíte už trochu zatuhlí. A s tím vám pomohou následující řádky.
Vědci vytvořili cvičební plán na stabilizaci páteře speciálně pro lidi se sedavým zaměstnáním, který pomůže od bolesti spodních zad. 2 Zapojili do toho 70 dobrovolníků a ověřili si, že jejich cviky jsou skvělým způsobem, jak se bolesti bederní páteře zbavit.
Program pro záda bez bolesti se skládá ze statických i dynamických cviků, které se zaměřují na hluboké svalstvo stabilizující bederní páteř. Cviky prováděli 45 minut, dvakrát týdně po dobu 20 týdnů a výsledky byly opravdu pozitivní.
Věda stojící za sdílením jídla během této krize
Podělili byste se o svůj poslední proteinový shake? Poté, co jsme byli svědky masivního vykupování potravin ze supermarketů, by se mohlo zdát, že spousta z nás by to asi neudělala. Skupina vědců se podávala na to, co ovlivňuje chuť sdílet jídlo, aby nám pomohla porozumět tomu, proč to tak je. 3
Studie zkoumala to, zda jsou lidé více či méně ochotní podělit se o jídlo na základě jejich vztahu k ostatním. Vědci provedli tři experimenty – jeden, kdy účastníci vyplnili dotazník, a další dva, kdy byli požádáni o podělení se o jídlo s cizím člověkem nebo přijmout jídlo od cizího člověka, přičemž polovinu lidí dopředu přiměli, aby mysleli na stabilní vztah. Dotazník ukázal, že u lidí, kteří se cítili méně vázaní na jiné lidi, byla menší pravděpodobnost, že se o jídlo podělí. Co se týče dalších dvou experimentů, ti, kteří mysleli na stabilní vztah, se spíše podělili o jídlo s cizím člověkem.
Vědci říkají, že to vysvětluje nedávné shromažďování potravin, kterého jsme byli svědky. Nedostatek důvěry a pocitu bezpečí v této současné situaci nutí lidi se méně dělit. Takže když odstraníme pocity nejistoty (jako třeba strach z nedostatku potravin) a budeme více interagovat s ostatními, budeme moci pozorovat větší ochotu lidí se dělit. To je skvělá teorie – uvidíme, jestli bude i během následujících týdnů platit.
Co si z článku odnést
V tomto období nejistoty a izolace je dobré vědět, že je věda na naší straně a pomáhá nám přečkat tyhle nelehké časy, stejně tak jako porozumět ostatním zase o trochu víc.